email odbyt@alibona.cz telefon 585 495 111
Historie
historie

Firma Alibona Litovel byla založena v roce 1912 obchodním příručím panem Petrem Hlaváčkem. Vyráběla se zde pražená obilná káva, kysané zelí a marmelády. V roce 1917 byla továrna registrována pod názvem Litovelská továrna poživatin Petr Hlaváček, kdy se hlavním výrobním programem stala výroba sušené zeleniny. Vznik ochranné značky Alibona je datován na období před druhou světovou válkou.

Firma byla v období 1912 - 1948 rodinnou společností. V roce 1948 došlo ke znárodnění. Od roku 1950 byl třikrát změněn název firmy, a to na Severomoravská Fruta n.p., Hanácké lihovary a drožďárny n.p. a Seliko. Závod byl výrazně rekonstruován a modernizován v 80. letech. K obnovení původní firmy Alibona došlo v květnu v roce 1992 z iniciativy restituentů delimitací od Selika Olomouc.


Certifikáty a dokumenty
EKOKOM 2017

EKOKOM
IFS

IFS
Dotace

Dotace
Dotace

Dotace
Dotace

Dotace
Klasa brusinky

Klasa
Klasa litovelská zeleninová směs

Klasa

Současnost

Alibona a. s. je přední producent výrobků z ovoce a zeleniny, jako např. kompoty, sterilovaná jednodruhová zelenina, sterilované zeleninové směsi, zeleninové omáčky. Tyto výrobky jsou dodávány na trh pod obchodní značkou Alibona. Zvláštní ale ne nepodstatnou součástí výrobního sortimentu jsou potravinové přípravky pro zpracování ovoce a zeleniny v domácnosti prodávané pod obchodními značkami Deko, Pektogel, dále výrobky spotřebitelského balení Hořčičné semínko a Kyselina citronová.


Významným produktem společnosti je hrášek v mírně slaném nálevu v obalech určených k dodávkám jak pro maloobchodní trh, tak i pro gastronomický trh. Jeho výroba prochází přes optický třídič zabraňující výskytu cizích předmětů. Dalším významným sortimentem jsou kvalitně opracované kořenové zeleniny - karotka, celer, červená řepa. V sortimentu nechybí nabídka okurek, cukety a zelí.


Kompoty jsou sortimentem, kde Alibona nabízí každoročně širokou škálu produktů ze surovin převážně domácí produkce – angrešt, broskve, dýně, meruňky, ryngle, švestky, třešně, višně.


Samozřejmou součástí nabídky jsou produkty z ovoce a zeleniny určené pro populaci, která smí ze zdravotních důvodů sladit jen umělými sladidly. Jsou to výrobky se sníženou energetickou hodnotou (DIA).


Alibona a. s. považuje kvalitu za rozhodující složku svého dosavadního i budoucího úspěchu. Péči o trvale vysokou úroveň kvality všech svých produktů zajišťuje prostřednictvím certifikovaného systému kvality IFS. Dlouhodobě je tato péče podporována investicemi do strojních zařízení a do ekologie s cílem splnit nároky směrnic EU pro výrobu potravin. Neméně významným faktorem pro úroveň kvality jsou dlouhodobé vztahy s hlavními dodavateli surovin. Kvalitu výrobků hrášek, kukuřice a brusinky ocenila porota národní značkou KLASA.


Součástí firmy je pěstitelská pálenice, která vyrábí ovocné pálenky z kvasu, který si zákaznici sami dovezou.

sklenice